گروه دندانپزشکی آلا

  • Info@ala-group.ir
  • 021-۷۷۶۱۱۲۰۰

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست ؟

جایگزین کردن دندان های از دست رفته به نحوی که بتوانند همانند دندان های طبیعی عمل کنند ، از آرزوهای دیرین بشر بوده است که ایمپلنت این امکان را فراهم کرده است .

از انواع ایمپلنت دندان چه می دانید ؟

اجزای ایمپلنت دندان شامل دو بخش فیکسچر یا پایه و اباتمنت می باشند . فیکسچر سازه ای از جنس تیتانیوم می باشد که در داخل استخوان قرار می گیرد .

اباتمنت سازه ای از جنس تیتانیوم می باشد که روی فیکسچر سوار شده و پیچ می گردد و روکش روی آن قرار می گیرد .

بسته به کارخانه سازنده ایمپلنت ، سطح ، شکل و طراحی فیکسچرها متفاوت است که دارای قیمت های متفاوتی می باشد و بنا به صلاحدید پزشک ، در جاهای مختلف کاربرد دارد که البته گفتنی است کیفیت قطعات همه کارخانه های معتبر به علت الزام استانداردهای بالا ، مطلوب می باشد .

روکش ایمپلنت ها به چند صورت یافت می شوند ؟

روکش ایمپلنت ها به دو صورت چسبی و پیچی بر روی اباتمنت سوار می شوند . در نوع چسبی به وسیله چسب های مخصوص ، روکش به روی اباتمنت سوار می گردد . در نوع پیچی به جای چسب روکش ، پیچ به اباتمنت اتصال پیدا می کند . هر دو نوع دارای معایب و مزایایی می باشند .

 

مزایا و معایب روکش های پیچ شونده :

از مزایای روکش های پیچ شونده ، عدم استفاده از چسب و عدم تحریک لثه می باشد . از معایب آن ، زیبایی کمتر به علت وجود یک سوراخ و پیچ در روی روکش است که البته با مواد همرنگ پوشانده می شود ، ولی به هر حال زیبایی کمتری حاصل می گردد .

همچنین تکنیک کاربرد آن مشکل تر بوده و استفاده از آن مخصوصا در جاهایی که چند دندان به صورت پیوسته جایگزین می شوند ، منوط به وجود استخوان کافی و قرار دادن ایمپلنت ها در موقعیت مناسب می باشد . روکش ایمپلنت ها هم می تواند از جنس PFM یا ترکیب فلز و پرسلن و روکش های زیرکونیا ( بدون فلز ) باشد که به جهت تامین زیبایی بیشتر استفاده می شود .

مزایا و معایب روکش های چسبی :

از مزایای روکش های چسبی ، زیبایی بیشتر و راحت تر بودن درمان را می توان نام برد . اما در جاهایی که فضا کم است به علت کوتاه بودن طول اباتمنت ، امکان افتادن روکش به طور مرتب وجود دارد و باید از روکش های پیچ شونده استفاده گردد . همچنین در مواردی که ضخامت لثه زیاد می باشد ، امکان دارد چسب به زیر لثه نفوذ کرده و باعث آسیب به ایمپلنت گردد .

 

چه مواردی باعث منع انجام درمان ایمپلنت می شود ؟

در بیماری های سیستمیک مثل دیابت در صورت کنترل مانعی وجود ندارد و در بیماری های سیستمیک دیگر نظیر بیماری های قلبی ، و یا سرطان ها با مشاوره پزشک مربوط قابل انجام می باشد . در صورت تجویز داروهای تزریقی پوکی استخوان یا دوز زیاد ، منع درمان وجود دارد ؛ حتی بعد از قطع دارو با توجه به نیمه عمر زیاد این داروهای تزریقی .

در صورت استعمال زیاد دخانیات ، به صورت سنگین ، بیشتر از 10 تا 15 عدد در روز ، ریسک عدم موفقیت درمان بالا می رود .

در صورت تجویز داروهای ضد انعقاد خون ، باید چند روز قبل از جراحی ، با نظر پزشک دارو قطع گردد .

صفحه اینستاگرام

به روزترین مطالب دندانپزشکی

ساعت کاری خانم ها

از ساعت 8:00 الی 14:00

ساعت کاری آقایان

از ساعت 14:00 الی 20:00

تهران میدان امام حسین

خیابان مدنی بعد از قجاوند پلاک ۳۱۴ ساختمان آلاء